Text

netlfix:

in all my years i have never finished a pencil

(Source: netlfix, via netflixz)

Text

feminism5ever:

PSA to all activists: 

Please stop using ableist slurs to combat oppression.

Here are some better words that describe oppressors without bringing down the disabled community: narrow-minded, naive, unsympathetic, ridiculous, disgusting, ignorant, irrational, pathetic, repugnant, thoughtless, unjust. (And of course: racist, misogynist, transphobic, homophobic.)

(via indiandaughter)

Text

officialunitedstates:

it’s 4:20 you know what that means.  time to go out and milk the cows.  life on a pennsylvanian farm is tough but I wouldn’t trade it for anything.

(via charmancler)

Text

fulllblownrose:

It’s too hot *opens window* in comes 20 flies, 8 spiders, 17 daddy long legs, 50 moths, 3 dragons and 12 Jehovah’s witnesses.

(via lizzie-lemon)

Text

allthe23yearolds:

so in her lifetime, a woman can lose about ten gallons of blood through her period.

that’s enough blood loss to die twenty times

women are metal as fuck

(via lizzie-lemon)

Text

snickidoodle:

d0nn0:

beyoncevevo:

there needs to be a month between august and september 

october???

son i have news for you

(via diet-tampon)

Photoset

blasianxbri:

niggawillyoushutthefuckup:

theculturedactivist:

Open your eyes.

New age Genocide 

reblogging again

(via lizzie-lemon)

Text

shouldnt:

We’ve officially reached that annoying time of year where it’s sweater weather in the morning, but by midday you die from a heatstroke.

(via shouldnt)

Photoset

(Source: joshanddrake, via joshpeck)

Photo
pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

(via laurieholden)

Text

dw:

me after i shave

image

(Source: pitiful, via officialwhitegirls)

Photo
hellabitcoins:

these are what real eggs look like.. do not eat the goverment eggs.. knowlege

hellabitcoins:

these are what real eggs look like.. do not eat the goverment eggs.. knowlege

(via weedjoke420)

Photoset

(Source: rapunzelie, via swagmage420)

Text

theanti90smovement:

a day will come when almost no original content is being made on this website it will just be a constant flow of reblogs. the same posts stuck in a vicious circle for eternity. 

Photoset

(Source: aubreyminaj, via walterwhte)